Gminny Ośrodek Kultury

w Lubszy

P1000866Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy w kwietniu br. przystąpił do udziału w konkursie na organizację festiwalu ekologicznego. Zadanie konkursowe polegało na opisaniu w formie Małego Projektu wizji oryginalnego wydarzenia promującego wiedzę i właściwe zachowanie związane z gospodarką odpadami. Konkurs ogłoszony został przez Zakład Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. Gać i przeprowadzony przez Agencję .

Pomysł oraz forma opisanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy projektu spodobała się komisji konkursowej dzięki czemu mogliśmy przystąpić do jego realizacji.

W pierwszych tygodniach lipca br. na świetlicach wiejskich Gminy Lubsza przeprowadzone zostały warsztaty z eko projektu „Nowe życie starego przedmiotu – eko warsztaty tworzenia stroi z odpadów”. Na pierwszym spotkaniu dzieci i młodzież dowiedziały się jak dbać o środowisko, segregować śmieci, które później posłużyły im do zrobienia eko stroju. We wszystkich świetlicach dzieci i młodzież z dużym entuzjazmem i zapałem zabrały się do przygotowywania eko stroju. Następne dni to zbieranie materiałów do projektu, wszyscy przynosili niezbędne rzeczy z których miały być wykonane eko stroje. Wśród zebranych materiałów znalazły się: gazety, worki foliowe, butelki plastikowe, nakrętki z butelek, itp. Każde z dzieci, które chciały wziąć udział w projekcie musiało wypełnić ankietę uczestnictwa oraz podpisać deklarację. Wszystkie dzieci najpierw zaprojektowały swoje stroje, dopracowując każdy szczegół a następnie przystąpiły do jego realizacji. Efekty pracy przerosły najśmielsze oczekiwania, wszystkie wykonane stroje były przepiękne i wymagały dużo pracy. Wśród wszystkich wykonanych eko stroi zostały przeprowadzone wewnętrzne eliminacje, które wyłoniły 20 eko stroi, które zaprezentowały się na Dożynkach Gminnych.

W dniu 31.08.2014 r. podczas Dożynek Gminnych w Tarnowcu odbył się Festiwal Ekologiczny podczas którego na wszystkich czekało wiele atrakcji związanych z ekologią. Pracownice Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy przeprowadziły warsztaty z eko biżuterii. eko obrazów, wykorzystanie odpadów na eko gadżety. Wykonane drobiazgi każdy mógł zabrać do domu. Uczestnicy otrzymali również ekologiczne jojo i drewniane długopisy. W godzinach popołudniowych odbył się pokaz mody w którym wzięły udział dzieci i młodzież wyłonione podczas świetlicowych eliminacji. Wszystkie stroje miały swoje nazwy np. Eko Calineczka, Wesoła Hawajka, Letni szyk, Bąbelkowy szyk, Sukienka ekologiczna, itp. Dzieci zaprezentowały swoje stroje na scenie pokazując się szerokiej publiczności. Po zakończonej prezentacji nadszedł czas na głosowanie na najładniejszy eko strój. Każdy uczestnik Dożynek mógł oddać swój głos do ekologiczne urny zaprojektowanej specjalnie na to wydarzenie. Po podliczeniu wszystkich głosów jednogłośnie wygrała „Suknia balowa” wykonana przez Justynę Drozd z Dobrzynia. II miejsce zajęła Amelia Drozd z Piastowic w kreacji pn. „Letni szyk”, III miejsce zajęła Justyna Fijałkowska z Błot w sukience pn. „Eko strój”. Dziewczyny otrzymały cenne ekologiczne nagrody. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia oraz ekologiczne nagrody pocieszenia.

Nagrodę specjalną ufundowała LGD Stobrawski Zielony Szlak - przyznając ją Justynie Drozd i Julii Chandoha.

PODZIĘKOWANIE

Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i realizacji Festiwalu Ekologicznego. Szczególne podziękowania kierujemy do dzieci i młodzieży biorących udział w projekcie, rodzicom, pracownikom świetlic i bibliotek, Pani Wioletcie Frankiewicz i Panu Janowi Sowie za pomoc przy organizacji Dożynek i przeprowadzeniu pokazu mody.