IMG 20200131 170708 W dniu 31.01.2020 r. w bibliotece publicznej w Mąkoszycach odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Krzysztofem Jagiełło. W spotkaniu wzięli udział czytelnicy z Mąkoszyc i okolicznych miejscowości w tym młodzież szkolna wraz z nauczycielami Państwem Grażyną i Janem Sowa.

Krzysztof Jagiełło zadebiutował  literacko  powieścią historyczną pt.” Piast Mściciel”, która ukazała się w kwietniu 2019 r.. Książka to reinterpretacja legendy o Popielu opisana w nowoczesnym, przygodowym formacie odpowiadającym literaturze fantasy.

Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji zatytułowanej „Walczące kobiety w historii. Dowody archeologiczne, źródła i praktyki”, podczas której czytelnicy dowiedzieli się  o wielu walecznych kobietach, które wraz z mężczyznami stawały do walki aby obronić swoich osad, podbijać nowe tereny. W trakcie spotkania pisarz pokazał przywiezione ze sobą wczesnośredniowieczne repliki tarczy, miecz, toporka oraz włóczni z IX-X wieku. Zaprezentował również kilka technik walki z orężem, których prawdopodobnie wówczas używano. Przybyli czytelnicy dowiedzieli się jak w ówczesnych czasach kobiety wyrabiały broń oraz jak przygotowywały się i szkoliły do wypraw i walk. Jednym z aspektów prelekcji był pochówek zasłużonych w walce bohaterów oraz cały rytuał ich grzebania i oddawania honorów.

Na zakończenie każdy mógł spróbować swoich sił w próbach walki, potrzymać w dłoni przywiezione rekwizyty oraz zastanowić się czy miałby wystarczająco dużo siły by stoczyć walkę z takim orężem. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze.